00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Lower Silesia Country Life - stowarzyszenie promujące Dolny Sląsk

Lower Silesia Country Life - stowarzyszenie promujące Dolny Sląsk

 

Odkryj magiczny Dolny Śląsk 

Magnetyzm Dolnego Śląska to historia, przygoda i tajemnica położonego w południo-zachodniej Polsce regionu. Na powierzchni około 20.000km², rozciągają się tereny niezwykle zróżnicowane topograficznie. Od malowniczych pasm Sudetów, poprzez wzburzone, górskie wodospady do spokojnych równin rzek, jezior i rozległych lasów.

Nie tylko wyjątkowo niejednorodna geologia jest charakterystyczna dla tych ziem ale głównie gwałtowna i często krwawa historia, która doprowadziła do tego, że Dolny Śląsk może pretendować do najbardziej burzliwego terytorium w Europie. Najpierw pod panowaniem Piastów Polskich, później królestw Czech i Prus, następnie Dynastii Habsburgów austriackich po hegemonię III Rzeszy Niemieckiej a później kontrolę rosyjską. Za sprawą tych niekończących się politycznych przemian, region może poszczycić się wspaniałą architekturę, jak również niepowtarzalną sztuką w której dominują wpływy różnych kultur.Wiele cennych dzieł oraz zabytków zostało zniszczonych przez ciągłe najazdy i wojny (Wojny Śląskie, Wojna Trzydziestoletnia). Legendarne, krwawe batalie były wywołane przez mongolskie hordy, ataki plemion tatarskich oraz Konfederację Napoleońską w XIX wieku. 

Liczne konflikty militarne w średniowieczu zadecydowały, że południowe  granice zostały umocnione zamkami warownymi. Zachowało się przeszło trzydzieści ruin tych budowli. Okoliczne, niezliczone pałace budowali najpierw lokalni możnowładcy i rycerze, a potem na przełomie XVII i XIX wieku bogaci mieszczanie, fabrykanci i pruska arystokracja. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele Hohenzollernów - rodu panującego w Prusach. Liczba  pałaców jest tak duża, że bez wątpienia może konkurować z Francuska Doliną Loary. Niestety wiele obiektów popada w ruinę. Dzięki zorganizowanej akcji wolontariuszy, około 20 pałaców znalazło nowych właścicieli, którzy przekształcili je w dużej większości w ekskluzywne hotele. 

Wrocław - stolica regionu jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, które w 2016 będzie Europejską Stolicą Kultury. Miasto oferuje turystom największy w naszym kraju ogród zoologiczny, liczne muzea, teatry, Ogród Japoński, Ogród Botaniczny, zabytkowe kościoły, trzynastowieczną katedrę jak też wiele innych przykładów klasycznej architektury gotyckiej i barokowej oraz ogromną liczbę hoteli, barów, restauracji. Na szczególną uwagę zasługuje Hala Stulecia, zbudowana przez słynnego niemieckiego architekta Maxa Berga. Ta żelbetonowa konstrukcja została w 2006 roku wpisana na listę zabytków UNESCO.  Budowli towarzyszy piękna, obrośnięta bluszczem pergola, na środku której znajduje się “fontanna multimedialna”. Fontanna ma zainstalowane przeszło 300 dysz, które wyrzucają wodę na dużą wysokość, formując ją w gejzery, mgłę oraz pianę, tworząc ogromny ekran wodny, na którym wyświetlane są kolorowe wizualizacje laserowe często połączone z akompaniamentem muzyki.

Odwiedzając Wrocław warto przy okazji udać się na wyprawę poza miasto i zobaczyć jak wiele Dolny Śląsk ma do zaoferowania. Wycieczka na wieś może mieć zarówno charakter wypoczynku aktywnego albo po prostu relaksu w przyjemnym hotelu, który prawie na pewno będzie pięknie odrestaurowanym pałacem. Czas na świeżym powietrzu można spędzić na rowerach górskich, nartach, pieszych wycieczkach, jeździe konnej, wędkarstwie, wspinaczce skałkowej, kajakach a nawet  przejechać się konną bryczką. Wszystkie atrakcje są łatwo dostępne. Niezależnie od miejsca pobytu, czas dojazdu wszędzie jest dogodny.

Wiele miejscowości w południowej, górzystej części Dolnego Śląska ma walory lecznicze dzięki wyjątkowemu klimatowi i źródłom wody termalnej. Mineralne wody były tu stosowane w leczeniu najróżniejszych dolegliwości już od XIX wieku. Najsłynniejsze z nich to Duszniki Zdrój  w Kotlinie Kłodzkiej. Miasto jest gospodarzem corocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, który upamiętnia wizytę polskiego pianisty w 1826 roku w tamtejszym sanatorium. Wszystkie uzdrowiska na Dolnym Śląsku (między innymi Świeradów Zdrój, Polanica Zdrój, Cieplice Zdrój) to nowoczesne kurorty zaopatrzone w liczne gabinety SPA, usługi kosmetyczne, baseny, pijalnie wody mineralnej oraz malownicze parki zdrojowe. Jak przystało na region, który od wieków przyciągał europejską szlachtę i arystokrację, Dolny Śląsk ma bogatą historię polowań, sięgającą do czasów pierwszych Polskich Piastów. Liczne populacje zwierząt łownych, takich jak dziki, jelenie i daniele a nawet muflony, można tu spotkać w ich naturalnym środowisku. Wyprawa na polowanie jest łatwa do zorganizowania. Polski Związek Łowiecki ustala zasady polowań i terminy ochronne dla zwierzyny łownej, będąc jednocześnie bardzo otwartym dla grup krajowych i zagranicznych myśliwych.

Podobnie jak wiele regionów świata o bogatej historii i tradycji, Dolny Śląsk ma wyjątkowe bogactwo wyrobów lokalnych. Najbardziej znane przykłady to Huta Szkła Borowski oraz Manufaktura – wytwórnia ceramiki użytkowej. Obie zlokalizowane w uroczym, zabytkowym Bolesławcu. Huta Borowski produkuje rzeźby przy użyciu kolorowego, ręcznie dmuchanego szkła. Niektóre z nich można znaleźć w galeriach i kolekcjach prywatnych na całym świecie, a nawet w Muzeum Szkła - Corning w Nowym Jorku. Manufaktura, natomiast wytwarza ręcznie malowane naczynia o niepowtarzalnych wzorach. Te tradycyjne w czasach średniowiecza, najczęsciej były ciemnoniebieskie ozdobione siecią regularnych, białych kropek. Dzisiaj można kupić bolesławiecką ceramikę we wszystkich stylach i kolorach, zabierając część Dolnego Śląska do własnej kuchni.

Miłośnicy historii i ikonografii religijnej znajdą tutaj również wiele interesujących zabytków. Turyści, których fascynuje architektura sakralna, powinni przede wszystkim zobaczyć dwa kościoły. Oba dołączyły do światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku. Kościół Pokoju w Jaworze i Kościół Pokoju w Świdnicy. Oba zostały wykonane z nietrwałych materiałów słomy, piaskowca i gliny, co stanowiło w tamtym okresie, warunek budowy protestanckich świątyń na katolickiej ziemi Te dwa ośrodki są szczególnym przykładem wyjątkowych, ekologicznych budowli sakralnych o niespotykanym bogactwie ozdób. Zadziwiający jest fakt, że proces ich budowy nie mogł, zgodnie z ówczesnym prawem, przekroczyć terminu jednego roku. Dla odważniejszych turystów, wręcz mrożącym krew w żyłach doświadczeniem może okazać się zwiedzanie Kaplicy Czaszek w Czeremnej. Ściany tej świątyni są całkowicie pokryte ludzkimi czaszkami ( a sufit kośćmi goleniowymi). Są to ekshumowane ofiary Wojny Trzydziestoletniej i epidemi cholery.

Miłośników historii II Wojny Światowej z pewnością zainteresuje rozległy, podziemny komleks “Riese” czyli “Olbrzym”. Jest to niedokończony obiekt wojskowy, który stanowił ówcześnie próbę przeniesienia prez Adolfa Hitlera i nazistów ich “Wunderwaffe” czyli “cudownej broni”,  w bezpieczne miejsce. Tunel został wybudowany w latach 1943/1945 roku. Niewiele jednak wiadomo o celu budowy tego kompleksu. Podziemne korytarze ciągną się prawdopodobnie do Zamku Książ nieopodal Wałbrzycha i są wciąż niezbadane. Istnieje wiele przypuszczeń i spekulacji a nawet legend o tym, co zostało ukryte przez nazistów w betonowych tunelach.

Dolny Śląsk, choć leży w geograficznym sercu Europy, jest w dużej mierze zupełnie nieznanym celem wyjazdowym dla ogromnej rzeszy turystów z  zachodniej części kontynentu, Skandynawii oraz Ameryki Północnej. Trudno znaleźć w Europie podobny obszar, który oferuje turyście tak wiele różnorodnych atrakcji a jednocześnie jest tak mało odkryty, tajemniczy i dzięki temu ciągle fascynujący.

Jedno jest pewne, jeśli jest to Twoja pierwsza wizyta na Dolnym Śląsku, jest mało prawdopodobne, że będzie ona ostatnią.

Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z przedstawicielami Lower Silesia Country Life (LSCL) - www.lscl.eu -  stowarzyszenie utworzone przez Anglika Davida Ackroyda i jego żonę Dorotę, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii i Polsce. Oboje są wielbicielami Dolnego Śląska a ich ukochanym domem są Płóczki Górne, położone niedaleko Lwówka Śląskiego.

Lower Silesia Country Life promuje Dolny Śląsk w całej Europie i Ameryce Północnej.  Wykorzystuje swoje doświadczenie do stworzenia sieci wsparcia biznesu w Polsce i do ożywienia sektora turystycznego na Dolnym Śląsku.


Pałace i zamki Dolnego Śląska 

Pałace i zamki Dolnego Śląska są tak powszechne, że niektórzy nazywają ten region Polską Doliną Loary. Z tą różnicą, że w Polsce w przeciwieństwie do Francji, duża część majątków jest opuszczona i zaniedbana. Z tęsknotą czekają one na swoich nowych właścicieli. Od XVI-XVIII wieku, kiedy Polsko-Litewska Rzeczypospolita dominowała w Europie, Dolny Śląsk był miejscem wypoczynku dla elit. Niezwykła, wulkaniczna sceneria  i górski mikroklimat sprawiły, że ówcześni arystokraci wybrali to wyjątkowe miejsce na wiejskie  rezydncje z dala od zgiełku hałaśliwych metropoli.

Liczba wszystkich majątków ziemskich w tym rejonie, to około trzy tysiące, co stanowi ponad jedną czwartą całości zabudowań pałacowych w Polsce. Pomimo, że wiele z nich przetrwało Drugą Wojnię Światową to czasy PRL-u, doprowadziły je do całkowitej ruiny, często zamieniając te piękne rezydencje w wiejskie PGR-y lub przekazując je licznie przybywywającym w tamtym czasie osadnikom. Dzisiaj niektóre z nich zostały starannie odrestaurowane i przekształcone na eleganckie hotele SPA i górskie kurorty. Przykładem jest Pałac Wiechlice w Szprotawie albo Pałac Wojanów pod Jelenią Górą. To jednak ciągle wyjątki. W dużej części dolnośląskie majątki są w rozpaczliwej potrzebie renowacji a przestarzałe przepisy prawne skutecznie odstraszają wielu inwestorów. 

Organizacja wolontariuszy, “Polska Dolina Loary” została założona w 2012 roku z zamiarem zwrócenia uwagi społeczeństwa na pogarszający się stan zabytków na Dolnym Śląsku i zwiększenia ich ekspozycji dla potencjalnych nabywców, którzy przywrócili by im dawną świetność. Głównie chodzi o zmianę krótkowzrocznych i nielogicznych przepisów dotyczących prawa własności w Polsce.

Odrestaurowane i otwarte dla zwiedzających zamki rycerskie (takie jak Czocha czy Grodziec) zapewniają niezapomnianą wycieczkę wszystkim zainteresowanym średniowieczną historią i architekturą. Zamki, z których pozostały tylko ruiny, jak na przykład Chojnik, także fascynują swoim mrocznym, gotyckim urokiem i kuszą turystów tajemicą. Właściciele kilku z nich organizują imprezy plenerowe, koncerty albo turnieje, co jest wspaniałym pomysłem na przyciągnięcie gości.

Mieszkając na Dolnym Śląsku nie sposób przywyknąć do wszechobecnej różnorodności krajobrazu. Urodzeni na tych ziemiach przyznają, że ciągle odkrywają tutaj coś nowego; jakiś dotąd nieznany pałac, zapomniane ruiny, niezauważoną kapliczkę czy poniemieckie bunkry. Stare zabudowania i domy pozwalają cofnąć się wyobraźni w przeszłość, zobaczyć nieopowiedziana historię ludzi, tworzących kiedyś społeczność, której może nie jesteśmy ciągłością ale czy tego chcemy czy nie, stanowimy jej część. Dolny Śląsk ma wszelkie walory ku temu aby powrócić do czasów swojej przedwojennej świetności i elegancji. Warto o tym pamiętać, jak również mieć świadomość, że tylko od nas zależy, co zrobimy z tym dziedzictwem, będącym niegdyś arkadią dla elit, prawdziwym sercem Europy.

Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z przedstawicielami Lower Silesia Country Life (LSCL) - www.lscl.eu -  stowarzyszenie utworzone przez Anglika Davida Ackroyda i jego żonę Dorotę, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii i Polsce. Oboje są wielbicielami Dolnego Śląska a ich ukochanym domem są Płóczki Górne, położone niedaleko Lwówka Śląskiego.

Lower Silesia Country Life promuje Dolny Śląsk w całej Europie i Ameryce Północnej. Wykorzystuje swoje doświadczenie do stworzenia sieci wsparcia biznesu w Polsce i do ożywienia sektora turystycznego na Dolnym Śląsku.


Powrót arkadii do serca Europy  

Położony pomiędzy granicą z Czechami na południ a Niemcami na zachodzie, Dolny Śląsk stanowi bogatą przeszłość kulturalną Polski; niezliczone pałace zbudowane przez przedstawicieli europejskiej arystokracji, którzy przybywali tu na wypoczynek oraz warowne zamki wznoszone jako symbole władzy przez długą linię książąt i władców tego niespokojnego, targanego ciągłymi wojnami regionu.

Nie tak łatwo znaleźć to wspaniałe dziedzictwo bo w dużej częsci zostało ono prawie całkiem zapomniane i zaniedbane przez kolejne rządy. Brak dobrej reklamy oraz zaniechanie promocji zrobiły swoje. Wielu mieszkańców Dolnego Śląska, nie ma pojęcia o istnieniu większości tutejszych zabytków, nie mówiąc już o tajemniczo brzmiącej nazwie Krainy Wygasłych Wulkanów. Niewiarygodnym jest także fakt, że nikt nie zna dokładnej liczby wszystkich pałaców na Dolnym Śląsku. Nie wiadomo właściwie czy jest ich 300 czy 600! Informacje w internecie są sprzeczne. Wiele z tych majątków jest nie do odratowania. Ich czas przeminą bezpowrotnie, głównie za sprawą bezwzględnej biurokracji. Dysonans w liczbach może być spowodowany trudnością w ustaleniu, co jest pałacem a co tylko było - a obecnie jest walącą się ruiną. Pomimo przeszkód dużo majątków odrestaurowano a ich ilość powiększa się z roku na rok. Te ekskluzywne hotele stanowią cel podróży gości zarówno krajowych jak i  zagranicznych. W swojej ofercie mają zazwyczaj pobyt w relaksującym i upiększającym SPA, organizację wesel i spotkań biznesowych oraz komfortowego wypoczynku w przepięknej scenerii przy konkurencyjnych (w porównaniu do europejskich) cenach.

Propozycja turystycznych atrakcji Dolnego Śląska jest tak tajemnicza, jak bogata jest jej oferta, co może być ekscytujące i pociągające za razem dla osób lubiących urozmaicenie oraz wyprawy w nieznane. Piesze wycieczki to najbardziej popularna forma aktywnego wypoczynku. Dobrze wytyczona i oznaczona sieć szlaków i tras o zróżnicowanym poziomie trudności, pozwala dogodnie zaplanować wycieczkę rodzinom z dziećmi jak też seniorom.

Jazda off-road dostarcza wielu niezapomianych wrażeń w fantastycznej, wulkanicznej scenerii.Wycieczka Land Roverem jest także sposóbem dojazdu do trudno dostępnych miejsc obfitujących w ciekawe zabytki, piękne krajobrazy czy fascynujące pomniki przyrody. To samo można powiedzieć o jeździe konnej, kolarstwie górskim, kajakarstwie czy wspinaczce. Te dyscypliny sportu są łatwo dostępne a tym samym bardzo popularne w naszym regionie. Odkrywanie Dolnego Śląska w sposób inny niż tradycyjny, może być niezwykle ekscytującym doświadczeniem dla każdego turysty, który pragnie uciec od monotonii codziennego życia.

Łatwe do zorganizowania są także polowania i połowy. W okolicy jest wiele malowniczych, czystych jezior, będących rajem dla wędkarzy. Rzeki Kwisa i Bóbr są bogate w populacje Sandacza. Wyprawa na ryby może być spontanicznie zaimprowizowana bo sprzęt każdy może bez problemu wypożyczyć. Podobnie jest z polowaniem. W Borach Dolnośląskich jest szeroki wybór zwierzyny łownej; dziki, wiele gatunków jeleni a nawet muflony, które spotyka się w ich naturalnym środowisku.

Osobom zainteresowanym historią oraz sztuką sakralną można polecić niedawno wpisane na listę UNESCO Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy. Godna uwagi jest także Katedra Wrocławska jak również mniejsze lokalne kościółki jak Wang w Karpaczu, które oferują fascynujący wgląd w przeszłość naszej kultury. Tylko odważny turysta będzie chciał zwiedzić Kaplicę w Czermnej, gdzie ściany i sufit wyłożone są trzema tysiącami ludzkich czaszek!

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt z przedstawicielami Lower Silesia Country Life (LSCL)  STRONA WWW

Lower Silesia Country Life - stowarzyszenie promujące Dolny Sląsk

 

Odkryj magiczny Dolny Śląsk 

Magnetyzm Dolnego Śląska to historia, przygoda i tajemnica położonego w południo-zachodniej…

1 October 2015

Niebawem biało na Izerskim Stogu

Wszystko wskazuje, że najwyzszy czas szykować się do zimy.  Za oknem coraz chłodniej, ostatnie liście opadły z drzew, niebawem pierwszy śnieg. A z tego…

28 November 2014

GOŚCINIEC POD ZIELONYM JAJEM W LONDYNIE

   Uff, wreszcie wolna chwila i ostatni moment, żeby napisać o naszej ubiegłotygodniowej wizycie w Londynie. Zacznę od tego, że w kilka osób założyliśmy…

5 October 2014

20 BOLESŁAWIECKIE ŚWIĘTO CERAMIKI

Właśnie zaczęło się 20 Bolesławieckie Święto Ceramiki. Podczas  5 kolejnych dni nad miastem…

20 August 2014

PODCZAS DESZCZU JEMY JABŁKA

No i w końcu opady dotarły do naszej doliny. Wczoraj było potężne dwugodzinne oberwanie chmury, a dzisiaj po słonecznym poranku, po południu lekki,…

4 August 2014

METEO CZYLI WRÓŻENIE Z FUSÓW

Od trzech dni prognozy meteo zapowiadały ekstremalne deszcze i burze na Dolnym Śląsku. Tymczasem drugą już dobę przez większość dnia  świeci słońce,…

28 July 2014

PO LETNICH DESZCZACH ...

Choć niektórzy tradycyjnie narzekali, wczorajsze deszcze po dniach upałów przywróciły okolicznym lasom wilgoć. Zaraz znów zacznie się wysyp grzybów…

25 July 2014

PLAŻA BLISKO GOŚCIŃCA POD ZIELONYM JAJEM

Choć skwarne upały dokuczają mieszkańcom miast, u nas w gościńcu chroni przed nimi rześki powiew od lasu i blisko metrowej grubości  ściany z piaskowcowych…

20 July 2014

TAM GDZIE SIĘ KOŃCZY DROGA ... ZACZYNA SIĘ PRZYGODA

Właśnie z grupką gości wróciliśmy z trasy off-roadowej dwoma Land Roverami. Defender jak każda kultowa marka wcale nie jest wcale najlepszy, ale ma…

17 July 2014

LETNIE CENY W NASZYM GOŚCIŃCU

Lato w pełni a do tego pogoda zachęca do opuszczenia domowych pieleszy. Górskie szlaki i trasy rowerowe zapełniły się amatorami wędrówek. W górskich…

15 July 2014

WIELBŁĄD CHESTER

Od niespełna roku w naszej wsi mieszka dwugarbny wielbląd o imieniu Chester. To…

15 July 2014

Lower Silesia Country Life - stowarzyszenie…15 July 2014

Festiwal

Siedemnaste już z kolei Lwóweckie Lato Agatowe przeszło właśnie do historii.…

14 July 2014