00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Schronisko górskie - Samotnia

SCHRONISKO SAMOTNIA - JEDNO Z NAJSTARSZYCH I NAJPIĘKNIEJ POŁOŻONYCH SCHRONISK GÓRSKICH W POLSCE

Samotnia Schelter

Kto był w Karkonoszach, z pewnością zgodzi się z tym, że do najpiękniejszych ich zakątków należy Kocioł Małego Stawu. Właśnie tu, nad Małym Stawem, gdzie las ustępuje już miejsca kosodrzewinie, stoi perła dolnośląskich schronisk, jedno z najstarszych w Polsce - Samotnia.  Warto zboczyć z głównego szlaku prowadzącego od świątyni Wang na Śnieżkę i nacieszyć oczy pięknem krajobrazu. Mały Staw, nad którym znalazła swoje miejsce Samotnia, wcale nie jest mały. 255 metrów długości i 185 szerokości przy 6,5 metrowej głębi sprawia, że tylko z racji sąsiedztwa znacznie większego Wielkiego Stawu nadano mu taką nazwę. Lustro wody znajduje się na wysokości 1183 m n.p.m., 12 metrów wyżej (1195) stoi schronisko. W roku 1959 utworzony został Karkonoski Park Narodowy. Zajmuje on obszar 5555 ha i ciągnie się 35-kilometrowym pasem wzdłuż granicy polsko - czeskiej od Kowar po Szklarską Porębę. Jego najcenniejsze fragmenty są objęte ścisłą ochroną rezerwatową. Cały rejon Małego Stawu jest właśnie jednym z takich rezerwatów. Szczególnie bogata jest tu szata roślinna. W czystych jeszcze wodach stawu żyją pstrągi. Schronisko wygląda trochę jak drewniany domek z bajki, z dachem krytym gontem i malutką dzwonnicą. Wewnątrz panuje przytulna atmosfera. Drewniane ściany, kominek, połamane narty, wiszące pod sufitem i grono stałych bywalców- to nieodłączne elementy tego miejsca.Samotnia nie jest duża, jednorazowo może przenocować 55 osób. W sezonie niektórzy sympatycy schroniska nie gardzą też miejscem na podłodze.

Turyści korzystają z kuchni, która serwuje domowe obiady, największym uznaniem cieszą się pierogi ruskie i naleśniki z bitą śmietaną. Dla tych co wypoczywają nie ruszając się ze schroniska jest sztuczna ścianka wspinaczkowa, sala z urządzeniami audiowizualnymi i wypożyczalnia sprzętu sportowego. Samotnia ma Acces Point - Wlan czyli nieograniczony dostęp do internetu. To ciekawostka - rzadko się zdarza, żeby można było korzystać z internetu nad górskim stawem. Można pracować w kafejce internetowej lub przynieść własnego laptopa - wersja dla mocno zdeterminowanych internautów. Spokojna codzienność schroniska przerywają wydarzenia sportowe i towarzyskie. Do historii już przeszedł Puchar Samotni - corocznie pod koniec kwietnia w wysokogórskim żlebie nad Samotnią zmagają się narciarze i snowboardziści. W zeszłym roku odbyła się 25 edycja tych zawodów- uczestnictwo w nich należy do tradycji rodzinnych, obok siebie startuje dziadek, ojciec i wnuk, rywalizują amatorzy i zawodnicy. Nagrodą główną jest Puchar Samotni im. Waldemara Siemaszki (wieloletniego gospodarza schroniska i inicjatora zawodów), który przechodzi na własność zwycięzcy po jego trzykrotnym, kolejnym lub pięciokrotnym niekolejnym zdobyciu. Ta bardzo widowiskowa impreza należy do najstarszych zawodów w Polsce. We wrześniu w rejonie schroniska schodzi lawina - jednak nie robi nikomu krzywdy - to Marszozbieg ze szczytu Śnieżki do Samotni. Jedyny zbieg górski w Polsce. Cieszy się rosnącą popularnością. Porywa ze sobą prawie 200 osób.Najstarszy zawodnik miał 80 lat a najmłodszy 3. Limit trasy to aż 3 godziny, każdy da radę ją pokonać, niektórzy biegacze maja czas na zjedzenie obiadu w Domu Śląskim. W Samotni w styczniu gra też Górski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. W programie pokazy slajdów znanych polskich himalaistów i podróżników. Kluczowym punktem jest licytacja pamiątek górskich VIP-ów na rzecz Orkiestry. Aktywny udział biorą m.in. Anna Czerwińska, Ryszard Pawłowski, Piotr Pustelnik. Miłośnicy marcowych wyjazdów w góry mogą podziwiać z okien Samotni ekstremalne zjazdy zawodników startujących w Memoriale Waldemara Siemaszki. To międzynarodowe zawody w narciarstwie wysokogórskim, włączone w ubiegłym roku do Pucharu Polski w Ski Alpinizmie i ze względu na charakter trasy uznane za najtrudniejsze w ubiegłorocznej edycji. Startują głównie zawodnicy z GOPR, TOPR, Horskiej Służby i Bergwachtu, a także wszyscy chętni.

W tym starym schronisku każdy znajdzie coś dla siebie, można spędzić czas aktywnie lub posiedzieć w sali i w spokoju popatrzeć na góry przed powrotem do zabieganej rzeczywistości.

http://www.samotnia.com.pl/?d=1

http://www.karpacz.net/pano/schronisko-samotnia/