00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Jeziora i rzeki na Dolnym Śląsku

PODZIWIAJ PIĘKNE JEZIORA I RZEKI NA DOLNYM ŚLĄSKU

Fot. C. Jackowski
rivers & lakesGóry Izerskie są wielką "fabryką wody". Rzeki początkowo po łagodnych zboczach, w dalszym biegu spływają stromymi stokami, niezwykle gwałtownie, zwłaszcza podczas roztopów i obfitych letnich opadów. Te duże ilości wody musi przyjąć Pogórze Izerskie - region gęsto zasiedlony po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Ponieważ izerskie rzeki często występowały z brzegów, po katastrofalnej powodzi z 1897r., kiedy na terenie Gór Izerskich spadły rekordowe ilości deszczu, postanowiono zabezpieczyć region prze kolejnymi podobnymi wydarzeniami i wybudować kilka zapór w dolinach rzek. Niemcy zdecydowali się na zbiorniki na Pogórzu. W 1905 roku utworzono na Kwisie jezioro Leśniańskie, a w latach 1919-1925 kilka kilometrów w górę rzeki - Jezoro Złotnickie. Ponadto na oddzielającym Pogórze Izerskie od Kaczawskiego Bobrze, wybudowano serię mniejszych zapór Bóbr I, II i III oraz poniżej dużą tamę tworzącą Jezioro Pilchowickie.

Każdej wiosny na rzece Kamienna - między Szklarską Porębą a Piechowicami, można zobaczyć śmiałków, którzy walczą z żywiołem rzeki. Ten górski potok zaopatrywany jest w wody pochodzące z  topniejącego śniegu. Przełom kwietnia i maja to najlepszy czas na spływy kajakowe na jednej z najtrudniejszych rzek górskich w Polsce. Warto również spróbować swych sił na rzece Bóbr i przy okazji zwiedzić urokliwe miasta i miasteczka w pobliżu Parku Krajobrazowego Doliny Bobru czyli Jelenią Górę, Lwówek Śląski, Wleń, Starą Kamienicę i inne.

Szlak wodny rzeki Kwisy jest bardzo malowniczy i różnorodny. Na rzece znajdują się dwa duże zbiorniki wodne: Jezioro Złotnickie i Jezioro Leśniańskie z ośrodkami wypoczynkowymi i bazą noclegową o różnorodnym standardzie. W niewielkiej odległości od brzegów dwa ciekawe zespoły zamkowo - pałacowe godne odwiedzenia: Czocha i Kliczków. W obu tych obiektach można przenocować. Pełen uroku jest przełom rzeki między Gryfowem Śląskim a Leśną. Przy wysokim stanie wody można zwodować kajaki w Mirsku – miasteczku usytułowanym na pograniczu polsko – czeskim. Do pływania najlepsze są miesiące wiosenne - koniec marca i kwiecień (konieczność używania pianek ocieplających) oraz miesiąc lipiec, kiedy odnotowuje się tradycyjne opady atmosferyczne, ale jest ciepło.

Wszystkie jeziora i rzeki znajdują się zaledwie kilka minut do pół godziny minut jazdy od Gościńca Pod Zielonym Jajem. Możemy zorganizować dla naszych gości wycieczki piesze i rowerowe oraz spływy kajakowe. Polecamy podróże po bezdrożach Land Roverem Defenderem. Pokażemy Państwu przepiękne miejsca nad wodą – idealne do rodzinnego relaksu i kąpieli.

więcej informacji