00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Wycieczka w niezapomniane Góry Stołowe

WEJDŹ NA SZCZELINIEC - NAJWIĘKSZY SZCZYT GÓR STOŁOWYCH

Table MountainsGóry Stołowe są fragmentem rozległego płaskowyżu, który od wschodu graniczy z Kotliną Kłodzką, a dalej ku północnemu-zachodowi, góry te ciągną sie przez teren Czech, aż po Kotlinę Kamiennej Góry. Po stronie polskiej mają one długość 18 km. i szerokość około 5 km. W 1993 na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych, zajmujący 63 km². To właśnie do niego należą: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały i Wielkie Torfowisko Batorowske. Po stronie czeskiej ochroną objęta jest powierzchnia 410 km². 

Szczeliniec Wielki

Najwyższy szczyt (919 metrów n.p.m.) Gór Stołowych znajdujący się na terenie Parku Narodowego. Jest największą w Europie górą zbudowaną z niesfałdowanego piaskowca. Szczyt jest uważany za najważniejszą atrakcję Gór Stołowych, po stronie polskiej. Posiada wygląd wydłużonego stoliwa pociętego szczelinami. Najgłębszą szczeliną jest "Piekło" (30 metrów głębokości). Formy skalne na Szczelińcu przypominają różne postacie i kształty (między innymi: "Wielbłąd", "Koński Łeb", "Kwoka", "Małpolud", Słoń, "Kołyska"). Wenątrz korytarzy panuje wspaniały klimat, a w niektórych miejscach leży śnieg utrzymujący się do lipca. Głównym punktem wypadowym na Szczeliniec jest wieś Karłów. Na szczyt prowadzi kręty szlak. Po drodze znajduje się schronisko turystyczne z XIX wieku -Szwajcarka. Obok schroniska, została wmurowana w skałę tablica upamiętniająca twórcę zagospodarowania szczytu (Franza Pabla). Na tarasie widokowym, znajdują się również tablice poświęcone wejściu na Szczeliniec: J.W. Goethego (29.08.1790) oraz przyszłego prezydenta USA- J.Q. Adamsa (26.08.1800).Na trasie zwiedzania napotkamy na kilka tarasów widokowych (między innymi: "Fotel Liczyrzepy" z widokiem na Karkonosze czy tarasy południowo-wschodnie z widokiem na Góry Bystrzyckie, Orlickie, Bialskie, Złote i Bardzkie).

Adršpašské Skály

Adršpašské Skály to unikalne bloki skalne będące częścią Adrszpasko-Cieplickich Skał (Adršpašsko-Teplické skály) położone są w Czechach, w pobliżu miejscowości Adrszpach (Adršpach). Podobnie jak pasmo polskich Gór Stołowych, Adrszpaskie Skały zostały ukształtowane z piaskowców pod wpływem czynników erozyjnych, mechanicznych i klimatycznych takich jak woda, wiatr czy mróz. Szlak liczy sobie 3,5 km długości, a na jego przejście warto poświęcić około 3 godzin czasu.

Trasa zwiedzania przebiega łagodnie przez las wymieszany ze skałami, które czym głębiej, stają się coraz wyższe i przekraczają wierzchołki drzew.

Poczynając od kasy biletowej, pierwszą okazałą skałą jest "Dzban" z charakterystycznym sześciometrowym oknem, które tworzy "ucho" dzbana. Idąc dalej, mijamy "Fotel Babci", a następnie ogromną "Głowę Cukru" o wysokości 52 metrów, dolnym obwodzie 3 m i obwodzie wierzchołka 13 m. Kolejne skały to: "Organy", "Przyłbica", "Rękawica" i "Bliźnięta". Dalej dochodzimy do gotyckiej bramy z 1839 roku. Niegdyś pełniła ona funkcję głównego wejście do Skalnego Miasta, dlatego też ten pierwszy etap trasy nazywany jest "Skalnym przedmieściem". Za bramą, skały znajdują się już w bezpośrednim sąsiedztwie drewnianej kładki, a całość sprawia wrażenie ogromnego tunelu. Po lewej stronie podziwiamy "Rynek Słonia", a idąc dalej: "Dywany", "Ząb Karkonosza", "Most Diabła", "Wieżę Elżbiety", "Kamień Pioruński", "Kochanków" i wiele innych równie ciekawych skalnych kształtów. Mijając "Popiersie Johanna Wolfganga Goethego" z tablicą pamiątkową jego pobytu w Skalnym Mieście, docieramy do "Małego Wodospadu" i "Wielkiego Wodospadu", które tworzy rzeka Metuja (czes. Metuje).Za "Wielkim Wodospadem" znajduje się "Skalne Jeziorko" i tu zaczyna się wodna część trasy. Mamy okazję popływać łódką podziwiając przybrzeżne skały.Powrót może odbywać się tą sama trasą lub inną. Proponuję odbić w lewo i iść wzdłuż szlaku zielonego, gdzie możemy ujrzeć "Skalną kaplicę" i "Żółwia" oraz fantastyczne dwie smukłe i wysokie skały: "Starostę" i "Starościnę". W końcowej części spaceru czeka nas jeszcze przeprawa przez "Mysią Dziurę", a to bardzo wąska szczelina między dwiema wysokimi ścianami skał.Całe Adrszpasko-Cieplickie skały objęte są rezerwatem przyrody, gdzie żyje kilkaset gatunków roślin.

Duszniki Zdrój

Miasto w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, złożone z dwóch części: historycznego miasta oraz uzdrowiska. Już na przełomie X/XI wieku wzniesiono tu drewnianą warownię, którą wraz z upływem czasu przebudowano na murowany zamek. Pierwsze wzmianki o Dusznikach pochodzą z XIV wieku, gdzie na skutek lokacji prawa niemieckiego, miejscowość otrzymała prawa miejskie. W XV wieku powstały pierwsze źródła wód leczniczych "Zimny Zdrój", rozwinął się handel oraz przemysł papierniczy i tkacki. Wojna 30-letnia spowolniła jednak rozwój uzdrowiska, a dodatkowo murowany zamek popadł w ruinę. Wkrótce po tym nastąpiło ponowne odrodzenie. W połowie XVIII wieku dokonano pierwszych badań wód mineralnych, po czym miasto stało się oficjalnym uzdrowiskiem. Odkryto pozostałe źródła wód leczniczych: "Letni Zdrój" i "Źródło Ulryki". Powstały pierwsze urządzenia kąpielowe, nowe łazienki (obecny Zakład Przyrodoleczniczy), palmiarnia i sala koncertowa (dzisiejsza Pijalnia Zdrojowa).Na przełomie XIX i XX wybudowano linię kolejową, która jeszcze bardziej przyspieszyła rozwój miasta. W roku 1998, na skutek powodzi w Polsce, zniszczeniu uległa część zabytkowego Parku Zdrojowego. Intensywne prace konserwatorskie doprowadziły do starannego odnowienia zniszczonej części. Powstała nowa, kolorowa fontanna, a także zrekonstruowano mostki nad potokiem.

W Dusznikach-Zdroju można zwiedzić między innymi:

 • Muzeum Papiernictwa- młyn nad Bystrzycą Dusznicką z 1965 roku. Do dziś wytwarza się tu papier czerpany. Muzeum udostępnia zwiedzającym ekspozycje poświęcone historii papiernictwa,
 • Uzdrowisko- lecznicze źródła mineralne należące do typu źródeł szczelinowych ("Pieniawa Chopina", "Jan Kazimierz", "Agata", "Jacek", "B-4"). Uzdrowisko Duszniki-Zdrój dysponuje pełnym zakresem świadczeń leczniczych,
 • Ruiny zamku,
 • Kościół św. Piotra i Pawła z XIV wieku,
 • Dworek Chopina- znajduje się w Parku Zdrojowym, powstał w latach 1802-1805 jako dom towarzyski, gdzie skupiało się życie kulturalne ówczesnego uzdrowiska.

Kudowa-Zdrój

Góry Stołowe to nie tylko skały i lasy. Warte uwagi są również przepiękne uzdrowiska leżące w bezpośredniej bliskości tych gór. Jednym z nich jest Kudowa-Zdrój. Ta miejscowość, o bogatej historii, położona w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Gór Orlickich, należy do najstarszych uzdrowisk w Polsce i w Europie. Jego centrum stanowi uzdrowisko wykorzystujące źródła wody mineralnej. Posiada rozbudowaną bazę noclegową, zarówno w sanatoriach, jak i w pensjonatach i hotelach. Jest dogodnym punktem wypadowym dla jednodniowych wycieczek w góry. Najstarszą dzielnicą Kudowy-Zdroju jest Czermna.  Pierwsze wzmianki o Kudowie pojawiły się w XIV-XV wieku. Wówczas była to wieś Lipolitov. Kolejne zmiany to: Chudoba, Kudoba i od 1945 roku, już jako miasto otrzymało nazwę Kudowa-Zdrój. Pierwsze źródła wód leczniczych zostały odkryte w XVII wieku. Wkrótce po tym powstały pierwsze, drewniane urządzenia kąpielowe służące do celów leczniczych. Pod koniec XVIII wieku wzniesiono budynek dla kuracjuszy (dzisiejszy Szpital Uzdrowiskowy) oraz drewniany, łazienkowy budynek. W ten sposób rozpoczął się szybki proces powstawania uzdrowiska. Kudowa otrzymała również miano uzdrowiska kardiologicznego, a to przyczyniło się do tego, że coraz większa ilość kuracjuszy odwiedzała miejscowość. W krótkim czasie powstały tu liczne hotele, pensjonaty i domy mieszkalne. Cały rozwój gospodarczy Kudowy wraz z jego przepięknym otoczeniem Gór Stołowych, Gór Orlickich oraz Wzgórz Lewińskich spowodował, że dzisiejsze miasto należy do jednych z najbardziej znanych uzdrowisk i ośrodków wypoczynkowych w Polsce.

W Kudowie-Zdroju możemy zwiedzić między innymi:

 • Park Zdrojowy- najbardziej okazały teren Kudowy, ze stawem zdrojowym oraz największą na Dolnym Śląsku pijalnią połączoną z salą koncertową,
 • Muzeum Zabawek- eksponaty z XIX-XX wieku,
 • Muzeum Żaby- znajdują się tu zbiory 3000 przeróżnych maskotek, przedmiotów z wizerunkami żab lub o żabich kształtach, pochodzących z 20 krajów świata ze wszystkich kontynentów,
 • Aqua Park- ogrzewany energią słoneczną basen,
 • Park Liniowy- tor przeszkód, zawieszony na dorodnych świerkach, na wysokości od 6 do 12 metrów nad ziemią,
 • Park Rozrywki,
 • dzielnica Kudowy- Czermna.

Polanica-Zdrój

Miasto uzdrowiskowe położone w dolinie Bystrzycy Dusznickiej. Już w XIV wieku pojawiły się pierwsze wzmianki o Polanicy-Zdroju, jako osadzie otoczonej gęstym lasem. W przeciwieństwie do miast: Kudowa-Zdrój i Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój nie rozwijała się tak szybko. Dopiero w XIX wieku zauważono wyraźny jego rozwój. Powstały między innymi pierwsze źródła wód, ogród, młyny wodne, browar oraz drewniane łazienki przebudowane z biegiem czasu na murowane. Z roku na rok Polanicę odwiedzało coraz więcej kuracjuszy. Wybudowano rozległy park, pijalnię wód i dom zdrojowy. Doprowadzenie linii kolejowej z Kłodzka przyczyniło się do gwałtownego rozwoju wsi, która wkrótce zatraciła ten status stając się nowoczesnym kurortem wypoczynkowym. Powstały także nowe źródła wód: "Wielka Pieniawa"  i Goplana. Podczas I i II Wojny Światowej sanatoria pełniły funkcję szpitali. W roku 1945 miejscowości nadano nazwę Puszczyków-Zdrój, a po roku nadając jej prawa miejskie, zmieniono na Polanica-Zdrój. Następnie powstały nowe hotele i pierwsze osiedla mieszkaniowe. 

 • W Polanicy-Zdroju można zwiedzić między innymi:
 • Park Zdrojowy z pijalnią wód z 1911 roku połączona z halą spacerową, budynkiem sanatorium "Wielka Pieniawa", teatrem zdrojowym z 1925 r., Starym Domem Zdrojowym z 1892 r., szpitalami: Kardiologicznym i Gastronomicznym, sanatorium Dziecięcym "Leśny Domek".
 • Huta Szkła Artystycznego- ręczna produkcja wyrobów szklanych,
 • Neobarokowy kościół Wniebowzięcia NMP.

Wielkie Torfowiska Batorowskie

Rezerwat na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, utworzony na obszarze około 40 hektarów, na wysokości 705-715 metrów n. p. m. Podlega on ochronie ścisłej i nie jest udostępniony do zwiedzania. Jedynie w południowo-wschodniej jego części, na samym jego skraju, przechodzi żółty szlak, którym warto zrobić sobie przyjemny spacer.

Występują tu rzadkie gatunki roślin, między innymi: sosna błotna, rosiczka długolistna i okrągłolistna, wierzba borówkowolistna.Teren obejmuje torfowisko wysokie zarastające lasem świerkowo-sosnowym. Obecnie jest to obszar mocno zabagniony.W sąsiedztwie Wielkiego Torfowiska Batorowskiego istniało niegdyś Małe Torfowisko Batorowskie, które zostało całkowicie zniszczone na skutek jego osuszenia.

więcej informacji

Czas dojazdu z Gościńca Pod Zielonym Jajem w Góry Stołowe –  niecałe 3 godziny.