00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Zobacz przepiękne Jezioro Pilchowickie

JEZIORO PILCHOWICKIE – NAJWIĘKSZY AKWEN WODNY POLSKICH SUDETÓW

Pilchowickie

Największy akwen wodny polskich Sudetów - Jezioro Pilchowickie - trzyma w ryzach gigantyczna tama o wysokości 69 metrów.  Zapora Wodna Pilchowice jest drugą co do wysokości (po Solinie) i drugą co do wieku zaporą w Polsce. Ponadto jest to najwyższa w naszym kraju zapora kamienna oraz łukowa.
Długość korony wynosi 270 metrów. Na 17-kilometrowym odcinku Bobru powstały trzy tamy i trzy sztuczne jeziora: Modre, Wrzeszczyńskie i Pilchowickie. Ostatnie, jest największe. 
Gigantyczne ściany z kamieni łączonych betonem wznoszą się na 62 metry (w Polsce wyższa jest tylko zapora w Solinie). Wygięta łukowo tama ma ok. 300 m długości, a mur u podstawy 50 m grubości. U jej podnóża przycupnął kryty czerwonym dachem budynek elektrowni.
Choć jest całkiem spory, na tle tamy wygląda jak domek dla lalek. Na szczycie zapory, ogromnym nakładem sił i środków wzniesionej w latach 1904-12. Dopiero stąd można podziwiać Jezioro Pilchowickie. Przecięty betonową przegrodą Bóbr rozlał się w dolinie na powierzchni 250 ha. Tama powstrzymuje napór ok. 50 mln m sześc. wody. Pierwsze zapory znajdujące się na terenie Polski zbudowali Niemcy w czasach kiedy część naszego kraju znajdowała się pod ich zaborem. Dlatego też najstarsze polskie tamy znajdują się na zachodzie kraju, a dokładnie w Województwie Dolnośląskim. Znajduje się tam miedzy innymi Zapora Leśna (najstarsza w Polsce) a także niezwykle wysoka Zapora Pilchowice. Na początku naszego stulecia, po serii pustoszących Dolny Śląsk powodzi, na 17-kilometrowym, przełomowym odcinku Bobru powstały trzy sztuczne jeziora: Modre, Wrzeszczyńskie i Pilchowickie. Największym z kaskady górnego Bobru jest najniżej położone Jezioro Pilchowickie. Wszystkie trzy zapory zaprojektowali i wykonali Niemcy. Zapora Pilchowice została zbudowana z kamieni łączonych betonem. Dzisiaj ta technika budowania została zapomniana, jednak na początku XX w. niemal wszystkie zapory miały taką konstrukcję. 
Woda ze zbiornika zasila turbiny elektrowni, znajdujące się w wyglądającym jak dom rodzinny budynku u stóp zapory. Jak na tamte czasy Elektrownia Pilchowice wytwarzająca ponad 8 MW energii elektrycznej była cudem techniki. Kanał upustowy jak przy większości konstrukcji łukowych znajduje się z boku korony. W przeciwieństwie do innych zapór kanał zbudowano na kształt schodów. Takie rozwiązanie wyhamowuje wodę, która w przeciwnym wypadku zmyłaby budynek elektrowni, usytuowany w tak nietypowym miejscu. Dlatego schodkowy kanał upustowy spotyka się rzadko.Obok jest letni bar, nieopodal przebiega najpiękniejsza w tej okolicy linia kolejowa. W drodze do Pilchowic warto przejechać przez Siedlęcin aby zobaczyć średniowieczną rycerską wieżę mieszkalną (przy moście) lub odwiedzić wiszące nad sztucznym jeziorem schronisko Perła Zachodu. Do Siedlęcina z Jeleniej można dojechać rowerem nową ścieżką wzdłuż Bobru. Zapora powstała w latach 1904-12 po serii wielkich powodzi, jakie nawiedziły Sudety na przełomie XIX i XX w. Była to wówczas największa inwestycja w Niemczech i najwyższy (62 m) tego rodzaju obiekt w Europie. Oddano ją do użytku z wielką pompą 16 listopada 1912 r., a w uroczystościach wziął udział cesarz Niemiec Wilhelm II Hohenzollern.Obecnie jest drugą co do wysokości (po Solinie) tamą w Polsce, a najwyższą w kraju łukową zaporą kamienną. Asfaltową szosą po koronie zapory przechodzę na drugi brzeg jeziora. Widok w dole jest imponujący, ładnie prezentuje się m.in. budynek elektrowni, w którym zobaczymy oryginalne wyposażenie z czasów budowy i modele innych zapór w Sudetach.Na przeciwległym brzegu, na wysokiej skarpie porośniętej lasem widać drewnianą wiatę stacji kolejowej. Znawcy tematu twierdzą, że piękniejszej lokalizacji nie ma żadna inna w Polsce. 

więcej informacji tutaj

Czas dojazdu z Gościńca Pod Zielonym Jajem do Zalewu Pilchowickiego –  około 40 minut