00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Odkryj magię Płóczek Górnych

PIĘKNA WIEŚ OBOK KRAINY WYGASŁYCH WULKANÓW


Ploczki GornePrzyjazd do Gościńca Pod Zielonym Jajem otwiera możliwość poznania bardzo nietypowej polskiej wsi łańcuchowej, o której mało kto słyszał. Wspominano już o niej w pismach z 1217 roku. Romański, kamienny kościół pw. św. Bartłomieja powstał mniej więcej w tamtym czasie. Był on siedzibą Kawalerów Maltańskich i z tego względu, miejscowość w pierwszych latach powojennych, nosiła nazwę Maltanowo. Od XII wieku wydobywano we wsi złoto z piasków złotonośnych. Górski potok przepływa przez całą jej długość meandrami. W czasach poszukiwaczy złota nazwano jego wody “płuczką”, co związane jest ze sztuką pozyskaiwania złota z osadów rzecznych metodą płukania.

Wokół znajdują tajemne miejsca Walonów i agatowe pola gdzie można znaleźć okazy tych półszlachetnych kamieni, oceniane przez ekspertów za najpiękniejsze w Europie. W zacisznej dolinie wsi gniazdują sowy, myszołowy, cietrzewie, a nawet orły. Okoliczne zalesione wzgórza są domem dla jeleni i dzików - jeśli masz szczęście, możesz nawet zobaczyć gronostaje. Lokalną atrakcją Płóczek Górnych jest wielbląd, który ma na imię Chester. Wszyscy wołają na niego Czesiek. Urodził się na pustyni Gobi, ale od 12 lat mieszka na Dolnym Śląsku. Kocha być w centrum zainteresowania. Wyjątkowo lubi pozowanie do zdjęć.

 Z Płóczek Górnych bardzo szybko można dojechać do Wrocławia,  Pragi czy Drezna. Jest to również wspaniały punkt wypadowy na górskie wycieczki, narty, kajaki, konie, rowery czy zwiedzanie okolicznych zamków i pałaców. Polecamy odpoczynek i nocleg w niezwykłym, magicznym dwustuletnim domu szachulcowym - Gościńcu Pod Zielonym Jajem. Przy kuflu dobrego piwa z lokalnego browaru, można prorozmawiać z nimi o podróżach, Land Roverach a także posłuchać interesujących opowieści o tej wspaniałej krainie. 

przydatne informacje tutaj