00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Wycieczka w Góry Sowie

ODKRYJ TAJEMNICZE GÓRY SOWIE – NAJSTARSZE PASMO GÓRSKIE W EUROPIE

The OwlPasmo długości około 25 km rozciągające się w kierunku z północno-zachodnim na połódniowy.-wschód. Na południowo-zachodnim krańcu, od Gór i Pogórza Wałbrzyskiego oddziela je dolina rzeki Bystrzycy. Na południowo-zachód poprzez Przełęcz Srebrną graniczą z Górami Bardzkimi, które stanowią naturalne przedłużenie Gór Sowich, stanowią jednak odrębną jednostkę geologiczną. Północno-wschodnią granicę Gór Sowich wyznacza sudecki uskok brzeżny, za którym rozciągają się Wzgórza Bielawskie oraz Kotlina Dzierżoniowska. Po przeciwległej stronie pasmo zamyka obniżenie Górnej Bystrzycy za którym rozciągają się Góry Suche oraz, bardziej na południe Wzgórza Włodzickie. Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa (1015 m).

Góry Sowie są geologicznie najstarszą częścią Sudetów. Wiek gnejsów, z których są zbudowane ocenia się na około 2,5 mln lat. Wynika z tego morfologia tych gór - wygładzone grzbiety o słabo zaznaczonych kulminacjach w wyniku późniejszych ruchów orogenicznych wydźwignięte ponad otaczający krajobraz.

Góry Sowie to rejon atrakcyjny dla wszystkich, zarówno dla tych, którym potrzebna jest samotność (enklawa ciszy i spokoju), jak i dla zainteresowanych ciekawymi miejscami w okolicy. A jest ich wiele.

Wielka Sowa

Najważniejszym jest najwyższy szczyt Gór Sowich - Wielka Sowa (1015 m n.p.m.), łatwy do zdobycia ze wszystkich stron i dla wszystkich. Wielka Sowa jest wybitnym punktem widokowym. Roztacza się z niej jedna z najpiękniejszych i najrozleglejszych panoram górskich, obejmująca praktycznie całe Sudety, ogromną część Przedgórza i spore fragmenty Niziny Śląskiej. Do niedawna można było ją podziwiać tylko z wieży widokowej, obecnie po wylesieniu części zboczy także z samego szczytu otwierają się fragmentaryczne widoki, które ogranicza tylko rozległość dość wyrównanego wierzchołka. Na zachód widoczne są Karkonosze ze Śnieżką, Rudawy Janowickie ze Skalnikiem i Wielką Kopą, prawie całe Góry Suche i Wałbrzyskie. Na południu widoczne są Broumovskie Steny i Góry Stołowe oraz dalsze pasma w Czechach, a na południowym wschodzie grzbiet Gór Sowich, fragment Gór Bardzkich, Gór Złotych, masyw Śnieżnika oraz Góry Bystrzyckie i Orlickie. Przy dobrej pogodzie widać też Kopę Biskupią w Górach Opawskich i Jeseniki z Pradziadem. Wreszcie na północnym wschodzie wznosi się doskonale widoczny Masyw Ślęży, a także Wzgórza Niemczańsko - Strzelińskie. Z Wielkiej Sowy przy dobrej pogodzie widać też Wrocław pomiędzy Ślężą a Radunią (lepiej widać światła miasta w nocy). Wielka Sowa stanowi niezły teren narciarski, szczególnie jej północne zbocze, na którym zbudowano jeden z najdłuższych w Sudetach wyciągów orczykowych. innym ośrodkiem sportów zimowych w Górach Sowich - bardzo popularnym - jest Rzeczka. Wielka Sowa znajduje się w centrum Parku Krajobrazowego Gór Sowich o powierzchni 6890,03 ha. Na jego terenie znajduje się także rezerwat przyrody "Bukowa Kalenica", obejmujący fragment lasu mieszanego regla dolnego i górnego oraz formy skalne. Ponadto na terenie parku są dość liczne pomniki przyrody (drzewa, skałki). Góry Sowie nadają się doskonale do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej, a także motorowej, bowiem przecinają je przez wszystkie ważniejsze przełęcze dobre, widokowe szosy.

Kompleks Osówka

Kompleks Osówka (tajemnicze podziemne miasto) znajduje się na południowym i wschodnim zboczu góry Osówka w gminie Głuszyca. Jest to najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w ramach programu Riese. Podziemna część składa się z trzech sztolni leżących na różnych wysokościach. Wloty dwóch sztolni oddalone są od siebie o 170 m. Całość jest jednym wielkim wyrobiskiem połączonym ze sobą systemem wyrobisk chodnikowych i komorowych. Długość (zinwentaryzowanych) podziemnych wyrobisk tego kompleksu wynosi 1700 m. Głównymi budowlami naziemnego kompleksu są "Kasyno" i "Siłownia". W rejonie gminy Głuszyca w powiecie wałbrzyskim budowano jednocześnie 7 kompleksów: Osówka, Rzeczka, Włodarz, Soboń, Sokolec, Jugowice Górne i Książ.

Zamek Książ

Równie ciekawym obiektem do zwiedzania jest zamek Książ w Wałbrzychu, wybudowany w latach 1288 - 1292 dla obrony przed Czechami przez księcia świdnicko - jaworsko - ziębickiego Bolka I. Zamek wyróżnia się bogactwem i przepychem sztukaterii na ścianach i sufitach, autentycznymi meblami połączonymi ze współczesnymi wystawami tkanin, porcelany użytkowej i ceramiki artystycznej. Obok zamku, po dawnych stajniach i powozowniach zamkowych, znajduje się zespół zabudowań Państwowego Stada Ogierów. Szczególnie godna uwagi jest jedna z najpiękniejszych w Europie kryta ujeżdżalnia. Została ona wykonana z drewna modrzewiowego bez użycia gwoździa. Hoduje się tu około 100 koni, głównie rasy śląskiej. Istnieje tutaj również ośrodek jeździecki, korzystający za znajdującego się w pobliżu hipodromu. Specjalnością książańską jest powożenie zaprzęgami.

polecamy

Czas dojazdu z Gościńca Pod Zielonym Jajem do Gór Sowich – około dwóch godzin.