00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Sporty Lotnicze na Dolnym Śląsku

KARKONOSKA FALA - PRZYCIĄGA PILOTÓW Z CAŁEJ EUROPY

Air sportsW Kotlinie Jeleniogórskiej istnieją bardzo dobre warunki do uprawiania sportów lotniczych, a w szczególności szybownictwa. Specyficzny układ wiatrów sprzyja powstawaniu „karkonoskiej fali”, wynoszącej szybowce i paralotnie na duże wysokości powodując, że lotnisko Aeroklubu Jeleniogórskiego często gości pilotów z całej Europy. 

W ofercie aeroklubu znaleźć można również turystyczne loty widokowe nad Kotliną Jeleniogórską. Jeleniogórskie lotnisko posiada trawiastą nawierzchnię i jest przystosowane do przyjmowania małych samolotów osobowych. Aeroklub organizuje również loty wycieczkowe. Stosunkowo szybko możliwość jakie stworzyła natura odkryli lotniarze i miłośnicy paraglajtów, którzy mogą startować z Góry Szybowcowej będącej szybowiskiem Areoklubu Jeleniogórskiego. Miłośnicy paraglidingu wyjątkowo upodobali sobie Górę Czoło nad Kowarami oraz Kopę i Szrenicę w Karkonoszach.

Ludzie od zawsze marzyli o tym, by choć na chwilę wzbić się w powietrze i poczuć niczym nieograniczoną wolność. Idealnym miejscem do spełnienia tych marzeń jest właśnie Dolny Śląsk. Mamy świetne propozycje dla tych ekstremalnie i trochę mniej odważnych. Dajcie się skusić, bo nasz region do odważnych należy! Więcej informacji

www.aeroklub.jgora.pl

Paralotniarstwo to najmłodszy ze sportów lotniczych, zaliczany do grupy ekstremalnych. Na Dolnym Śląsku są miejsca, gdzie miłośnicy lotów na glajtach mogą oddać się w łaskę wiatru. Szczególnie sprzyjającymi terenami są okolice Dzikowic, Mirosławic, Rybnicy Leśnej, Srebrnej Góry, Bukowca, Jatek koło Mieroszowa, Góry Chełmiec, Czarnej Góry oraz Rudnika w Kowarach. Na Dolnym Śląsku paralotniarstwem zajmuje się organizacje takie jak:

 • Karkonoski Klub Paralotniowy

58-530 Kowary

ul. Brzozowa 6/60

strona www: www.kkp.paragliding.pl 

 • Szkoła latania "Bielik"

58-260 Bielawa

os. XXV-lecia 22/19,

tel: +48 504 215 283
e-mail: bielik@glajt.pl

strona www www.glajt.pl/bielik/Witaj.html

Motoparalotnia

A gdyby tak w „zwykłej” paralotni użyć silnika z napędem spalinowym? Na Dolnym Śląsku proponujemy turystom ciekawą odmianę paralotniarstwa, czyli motoparalotniarstwo. Zastosowanie silnika powoduje, że start może odbywać się z dowolnego (nawet płaskiego) terenu oraz znacznie wydłużony jest czas przelotu. Dodatkowo, motoparalotniarstwo  jest mniej, niż klasyczna paralotnia, uzależnienie od warunków atmosferycznych. Podobnie jak w lotach swobodnych, tak i tutaj możliwe jest latanie z pasażerem.
Na Dolnym Śląsku taką formą paralotniarstwa zajmuje się :

 • Motoparalotniowe Stowarzyszenie Zagłębia Miedziowego

59-101 Sobin  ul. Gaikowa 22C

 tel:  +48 601 920 920

www.mszmsobin.bielawscy.eu

Spadochroniarstwo

Skoki spadochronowe w tandemie
Żeby szybować w powietrzu nie trzeba latać samolotem. Żeby choć przez chwilę móc „latać” nie trzeba przechodzić wielu godzin kursów. Potrzeba jedynie dwóch cech, które tak naprawdę drzemią w każdym z nas: odwagi i zaufania. Czego więcej? Z jednej strony potrzebna jest odwaga, przed skokiem z wysokości 4000 metrów, z drugiej strony są to skoki tandemowe- z doświadczonym instruktorem, któremu musimy bezgranicznie zaufać.
Skoczyć może każdy, kto ukończył 12 lat. Górnej granicy wieku nie ma. Przed samym skokiem uczestnik przechodzi kilkuminutowy „kurs”. Później pozostaje już tylko wznieść się samolotem na wysokość 4000 metrów,  stanąć na progu samolotu i… skoczyć.
Skok trwa około minuty, po tym czasie instruktor otwiera czaszę spadochronu i uczestnik ma kilka minut powolnego szybowania w powietrzu i oglądania świata z innej perspektywy niż na co dzień. Niesamowite widoki i uczucie lekkości tworzą  wspomnienie, które towarzyszyć będzie skaczącemu do końca życia.
Na Dolnym Śląsku skokami tandemowymi zajmują się:

 • Robert  Jurczak, Instruktor spadochronowy, Tandem Pilot, AFF.

tel.:  +48 602 551 094
e-mail: skyjurek@op.pl

www.tandemy.eu/index.html

Skoki  wykonywane są w każdą sobotę i niedzielę w Jeleniej Górze (możliwość skoku w tygodniu) od początku kwietnia do końca października.

Na Dolnym Śląsku istnieje możliwość odbycia lotu szybowcem. Niewątpliwą zaletą tej rozrywki jest brak hałaśliwego silnika i dużej ilości skomplikowanych przyrządów pokładowych. Ponadto szybowiec to najbezpieczniejsza maszyną latającą, jaka kiedykolwiek została stworzona przez człowieka. Olbrzymie 16-metrowe skrzydła pozwalają, wykorzystując prawa natury, utrzymywać się długo w powietrzu. Lot szybowcem może trwać nawet kilka godzin i jest najtańszym sposobem na zrealizowanie marzeń o lataniu. Loty turystyczne oferują aerokluby we Wrocławiu, Lubinie i Jeleniej Górze.

Kontakt:

 • Aeroklub Jeleniogórski
  58-500 Jelenia Góra
  ul. Łomnicka-Lotnisko
 • tel.  +48 75 752 60 20, tel. /fax. + 48 75 752 37 01
  e-mail: aeroklubjg@jg.home.pl
  strona www: www.aeroklub.jgora.pl 

Klub oferuje loty zapoznawczo-widokowe obejmujące swoim zasięgiem: masyw Ślęży, kamieniołomy, zalew Mietkowski oraz okoliczne zamki i pałace (w tym zamek Książ). Jelenia Góra jest tylko 40 minut od Gościńca pod Zielonym Jajem - zapytaj właścicieli o transport oraz przewodników.