00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Odkryj Legnicę – miasto o ciekawej historii

POZNAJ LEGNICĘ - JEJ ZABYTKI I HISTORIĘ

Legnica

Legnica poraz pierwszy wystąpiła w dokumencie pisanym przez Bolesława Kędzierzawego w 1149 roku. Niecałe 100 lat później miasto stało się słynne dzięki wielkiej bitwie pod Legnicą (okolice dzisiejszego Legnickiego Pola), w której to Henryk Pobożny stoczył przegrany bój z Imperium mongolskim. Od 1329 roku aż do 1945 miasto znajdowało się poza granicami Polski. Na mocy postanowień konferencji poczdamskiej obradującej latem 1945, cały Dolny Śląsk znalazł się ponownie w granicach Polski, poprzednich mieszkańców - Niemców, wysiedlono. Sama Legnica doznała jednak wielu zniszczeń - spowodowanych wkroczeniem Armi Czerwonej w maju 1945 roku. W okresie PRL miasto stało się bazą Północnej Grupy Wojsk Armi Radzieckiej, którzy byli tutaj aż do 1993 roku. Specjalnie dla Sowietów wydzielona została część Legnicy, zwana potocznie kwadratem - obejmująca zabytkowe budynki mieszkalne. W latach 50. powstała na południowym zachodzie miasta pierwsza w Polsce Huta Miedzi. W 1997 roku na południu zaś uruchomino specjalną strefę ekonomiczną, w której znalazło pracę bardzo wielu mieszkańców miasta.

Miasto współcześnie

Dzisiaj Legnica liczy nieco ponad 100 tysięcy mieszkańców i zajmuje obszar 56km2. Ze względu na bardzo wiele ciekawych zabytków takich jak Zamek Piastowski, Katedra Piotra i Pawła, Stary Ratusz, barokowy kościół św. Jana Chrzciciela, barokowy klasztor franciszkanów, Akademię Rycerską, Baszty czy Kościół Ewangelicki Marii Panny, miasto jest odwiedzane przez bardzo wielu turystów, głównie z Niemiec i Czech. Przechadzając się po mieście, każdego dnia można spotkać przybyszów z całego świata. Legnica posiada bardzo dobrą sieć połączeń, pod miastem znajduje się węzeł autostrady A4, którą można dojechać do Niemiec bądź do Wrocławia i Krakowa. Z kolei drogą S3, która przebiega na zachodzie miasta można dostać się do Czech bądź nad Bałtyk. Działa tutaj także dworzec kolejowy (obsługujący także ruch międzynarodowy) oraz PKS.Oprócz zabytków Legnica może zaoferować wiele innych atrakcji. Dla miłosników zakupów istnieją aż trzy wielkie galerie handlowe, w tym "Piastów" - jedna z największych w Polsce, zlokalizowana w samym centrum miasta tuż przy Zamku Piastowskim. Można w niej godzinami przechadzać się po sklepach i restauracjach, bądź udać się na film do kina czy skorzystać z klubu Fitness bądź kręgielni. Dla miłośników zabawy istnieją też modne kluby, w których bawi się młodzież z lokalnych legnickich uczelni.

Miłośnicy rekreacji też będą czuli się tutaj świetnie. Istnieje duży park miejski, w którym nie tylko można spokojnie spędzić czas, ale też pojeździć na rowerze bądź na rolkach w lokalnym skate-parku, zagrać w piłkę bądź po prostu pobiegać na nowiutkim stadionie oddanym do dyspozycji mieszkańców. Jest też wiele kortów tenisowych, w tym bardzo nowoczesny Sinet, na którym rozgrywane są zawody międzynarodowe ITF. Można też popływać na jednym z licznych basenów, pograć w Squasha czy bilarda.

więcej

Czas dojazdu z Gościńca Pod Zielonym Jajem do Legnicy - około godziny.