00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Odwiedź zimową stolicę Polski - Karpacz

KARPACZ - JEDNO Z NAJPOPULARNIEJSZYCH I NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANYCH MIEJSC W POLSCE

KarpaczKarpacz to znaczący ośrodek turystyki i sportów zimowych położony w Karkonoszach, u podnóża Śnieżki, w dolinie Łomnicy i Łomniczki. Częściowo położony w obrębie Karkonowskiego Parku Narodowego. Początki osadnictwa na terenach obecnego Karpacza związane były z napływem w XIV wieku poszukiwaczy złota i kamieni półszlachetnych. Od XVII wieku miasto znane było jako osiedle tzw. laborantów, trudniących się zbiorem ziół leczniczych oraz przygotowywaniem lekarstw. Pod koniec XIV wieku  Karpacz znalazł się pod zwierzchnictwem Czech i dzielił losy polityczne Śląska.

 Od połowy XIX wieku miasto stało się znaczącym ośrodkiem turystyczno - wypoczynkowym w szczególności sportów zimowych. Mieściła się tutaj druga co do wielkości stacja klimatyczna Sudetów.

 Niewątpliwie najokazalszym zabytkiem na terenie Karpacza jest średniowieczna, drewniana Świątynia Wang, która powstała na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii. Zakupiona przez Fryderyka Wilhelma IV, rozebrana i przewieziona do Berlina, a następnie do Karpacza. Część budynku jest rekonstrukcją. Na szczególną uwagę zasługują autentyczne romańskie płaskorzeźby w drewnie. W Karpaczu Górnym znajduje się Muzeum Zabawek, które zostało utworzone w 1995 roku głównie dzięki prywatnym zbiorom twórcy wrocławskiego Teatru Pantomimy, Henryka Tomaszewskiego. Ekspozycja zawiera liczne lalki, w tym również lalki japońskie, szopki oraz zabawki z porcelany. Na terenie Karpacza swoją siedzibę ma Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy, w którym można podziwiać kolekcję nart, sanek oraz bobslejów. Osobna ekspozycja poświęcona jest Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. Atrakcją turystyczną jest również Karpatka (726 m n. p. m.) to granitowa, porośnięta sosnami góra, usytuowana w centrum Karpacza, nad rzeką Łomnicą. Szczyt góry jest niezwykłą atrakcją dla amatorów przyrody, pięknych widoków i fotografów wybierających się w Karkonosze. Oprócz okazów sosny, która porasta górę, w maju zakwita tam również konwalia. Dziki Wodospad znajduje się w pobliżu dolnej części Miejskiej Kolejki Linowej w Karpaczu. Wysoki na kilka metrów, powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy.

 Według historii, w XVIII wieku powstawały tam pierwsze kopalnie srebra, a pod koniec XX wieku, potwierdzono występowanie, na zboczach góry, bazaltu.

 W Karpaczu jest ponad 20 wyciągów narciarskich i nartostrad. Główną rolę odgrywa wyciąg krzesełkowy na Małą Kopę. Miasto posiada wymarzone warunki do uprawiania sportów zimowych i wszelkich innych form rekreacji. Można wytyczyć sobie trasy piesze o różnym stopniu trudności np. na Śnieżkę, do schronisk: Strzecha Akademicka czy Samotnia. Zapoznaj się z tresami na tej stronie:

 http://www.karpacz.net/

http://www.karpacz.biz.pl/index.php?go=wyc_01

więcej przydatnych informacji tutaj

 Czas dojazdu z Gościńca Pod Zielonym Jajem do Karpacza – półtora godziny.