00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Przewędruj przez Karkonosze

KARKONOSZE SĄ NAJWIĘKSZYM PASMEM GÓRSKIM SUDETÓW

Karkonosze Karkonosze, które są pasmem najstarszych gór polskich - Sudetów, leżą w ich zachodniej części jaką są Sudety Zachodnie. Rozciągają się na długości ponad 35 km, od zachodu (Przełęcz Szklarska) na południowy wschód (Brama Lubawska). Granica czesko-polska znajduje się między najwyższymi szczytami tych gór. Do części polskiej należy 1/3 Karkonoszy wraz z najpopularniejszym, w tej części gór, kurortem górskim jakim jest Karpacz.

Karkonosze posiadają pewną cechę wyróżniającą je od innych gór, a mianowicie są to Kotły Śnieżne powstałe na skutek erozyjnej działalności lodowca górskiego. Rzeźba lodowcowa, budowa geologiczna Karkonoszy oraz roślinność i zwierzęta sprawiły, że w roku 1933 utworzono tam pierwsze rezerwaty przyrody. W 1959 roku powstał Karkonoski Park Narodowy, w którym żyje wiele gatunków roślin oraz leśnych zwierząt.

Najwyższym szczytem Karkonoszy, jak i całych Sudetów jest Śnieżka (1602 m n. p. m), usytuowany jest na granicy Polski i Czech. Średnia temperatura roczna wynosi tam około 0oC, a wiatry dochodzą do prędkości 350 km/h. Od początku jesieni, aż do maja na szczycie zalega śnieg, a średnia suma opadów rocznych wynosi ponad 1000 mm. W Karkonoszach, na szczycie Śnieżki znajduje się Obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej- budynek z 1974 roku mający kształt trzech połączonych brył zwanych "talerzami". Jest ono jednym z dwóch obserwatoriów włączonych do światowego systemu stacji wysokogórskich. W budynku znajduje się również restauracja. Oprócz obserwatorium, na Śnieżce znajduje się również barokowa kaplica św. Wawrzyńca z 1665 roku. Od Domu Śląskiego czas dojścia na Śnieżkę wynosi ok 30 minut szlakiem czerwonym, czarnym lub niebieskiem.

Zbudowane z granitu Śnieżne Kotły położone na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego są pod ścisłą ochroną rezerwatu.

Wyruszając z Karpacza Zachodniego niebieskim szlakiem, mijamy po drodze Kocioł Wielkiego, a następnie Małego Stawu. Wielki Staw oddzielony jest od Małego Grzędą Skalistą. Jego głębokość to około 300, szerokość około 600, a długość około 800 metrów. Dno Wielkiego Stawu w Karkonoszach leży na wysokości ponad 1240 metrów. Wymiary Małego Stawu to: około 550 metrów długości, około 400 metrów szerokości i około 300 metrów głębokości. Jego dno leży na wysokości ponad 1170 m n.p.m. Wysokość ścian Wielkiego Stawu wynosi około 100, a Małego około około 80 metrów.

Jedną z atrakcji Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Karpacza są przeróżne formy skalne. Występują one jako pojedyncze lub w grupach, o różnych kształtach i wielkościach. Skałki posiadają przedziwne, osobliwe nazwy, związane z wyglądem i legendą (Słonecznik, Pielgrzymy, Ptasie Gniazda, Kotki itp). Finezyjne kształty skałek są efektem bardzo długiego procesu erozyjnego w Karkonoszach.

W samym Karpaczu, możemy ujrzeć najpopularniejszą grupą skalną -Krucze Skały.

W okolicach Karpacza, na żółtym, zachodnim szlaku turystycznym na Śnieżkę, natrafimy na granitową, jedną z największych grup skalnych- Pielgrzymy. Skały osiągają wysokość do 25 m, a kształtem przypominają wędrowców.

Przemierzając Karkonosze dalej, na złączu szlaku żółtego i czerwonego, stoi granitowa grupa skalna- Słonecznik. Osiąga ona wysokość do 13 m. Od północnej jej strony można dostrzec zarys postaci ludzkiej. Dawniej skała pełniła rolę zegara i stąd wzięła się jej nazwa.

Schroniska w Karkonoszach:

  • Nad Łomniczką- schronisko w Karkonoszach z końca XIX wieku, umiejscowione na wysokości około 1000 m n. p. m, w węźle połączenia szlaku żółtego i czerwonego od wschodniej strony przejścia z Karpacza na Śnieżkę, przez Kocioł Łomniczki,
  • Dom Śląski- schronisko w Karkonoszach usytuowane w dalszym ciągu szlaku czerwonego biegnącego od Schroniska nad Łomniczką, nad Przełęczą pod Śnieżką i służy jako baza noclegowa. Obok schroniska znajduje się granica polsko-czeska, dzieląca Karkonosze,
  • Domek Myśliwski- schronisko w Karkonoszach, położone na wysokości 1140 m n. p. m, na zachodnim, niebieskim szlaku, prowadzącym przez Równię Pod Śnieżką do Domu Śląskiego,
  • Samotnia- XIX-wieczne schronisko w Karkonoszach, znajdujące się na tym samym szlaku co Domek Myśliwski, nad brzegiem Małego Stawu, na wysokości 1195 m n. p. m,
  • Strzecha Akademicka- po kilku przebudowach jest to największe schronisko w Karkonoszach położone na wysokości 1300 m n. p. m, na tym samym szlaku co Domek Myśliwski i Samotnia.
  • W Karkonoszach, w samym Karpaczu, w pobliżu Miejskiej Kolejki Linowej, możemy ujrzeć wodospad powstały w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy.

Wodospady:

  • Najwyższym (846 m n. p. m.) w polskich Karkonoszach wodospadem jest Wodospad Kamieńczyk. Zbudowany jest z trzech kaskad o długości 27 metrów. Woda spływa do 100 metrowego wąwozu Kamieńczyka. Ściany wodospadu osiągają wysokość do 30 metrów. Szerokość między ścianami w najszerszym punkcie wynosi około 15, a w najwęższym do 4 metrów. Między drugą a trzecią kaskadą znajduje się wykuta jaskinia zwana Złotą Jamą.
  • Drugim co do wielkości wodospadem w polskich Karkonoszach i najczęściej odwiedzanym jest Wodospad Szklarka. Posiada on ponad 13 metrów wysokości i znajduje się na wysokości 520 m n. p. m. Posiada on jedną kaskadę.
  • Trzecim co do wielkości wodospadem w polskich Karkonoszach  jest znajdujący się na wysokości 547 m n. p. m., w pobliżu wsi Przesieka, Wodospad Podgórnej. Posiada on 3 kaskady o wysokości 10 metrów.
  • Na zachodnim zboczu Kotła Łomniczki, poniżej Równi pod Śnieżką (szlak czerwony od MKL) znajduje się Wodospad Łomniczki.

więcej informacji tutaj