00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Rzeka Kamienna – wyzwanie dla kajakarzy

Kamienna jest gospodarzem otwartych mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim

Kamienna River

Swe początki ma w torfowisku Zielony Klin na północnym zboczu Mumlawskiego Wierchu na wysokości 1120m n.p.m. Uchodzi w Jeleniej Górze u stóp Wzgórza Krzywoustego na wysokości ok. 300m n.p.m. Środkowy bieg, a więc tam gdzie rozgranicza Góry Izerskie i Karkonosze, tworzy malowniczy przełom uznawany przez wielu krajoznawców za najpiękniejszą dolinę w Karkonoszach. Usadowiło się w niej kilka dużych osad. Począwszy od Huty poprzez Białą Dolinę, Szklarską Porębę aż po Piechowice.

Kamienna w górnym biegu płynąca spokojnie przez Jakuszyce.Płynie kamienistym korytem, a wzdłuż brzegów stoją szeregi okazałych skał i skałek granitowych. W jej łożysku występują liczne, a w wielu miejscach duże i dobrze wykształcone, marmity czyli misy powstające pod wodospadem czy kaskadą drążone przez wirująca wodę (zwane inaczej kotłami eworsyjnymi). Największe znajdziemy powyżej Huty i na krawędzi kotła Czarnej Topieli (Szklarska Poręba).Kamienna na obszarze Gór Izerskich przyjmuje lewobrzeżne dopływy:Rychlik, Ciekoń, Czerwony Potok, Bieleń, Czeską Strugę i Małą Kamienną. Słynąca dawniej z obfitości ryb, zwłaszcza pstrągów, znana była również z płukania złota.Wzdłuż prawego brzegu (czyli w Karkonoszach) prowadzi stara, bardzo widokowa ścieżka turystyczna. Częściowo powstała już w 2. poł. XVIIIw. gdy zbudował ją niejaki Preller - właściciel witrolejni w Szklarskiej Porębie aby ułatwić dojście ze swego zakładu do Wodospadu Szklarki.

Rzeka jest bardzo niebezpieczna. Jej wysokie stany wody podczas roztopów niejednokrotnie dały się mocno we znaki mieszkańcom Szklarskiej Poręby czy Piechowic. Co kilka lat wyrządza szkody w szosie Szklarska Poręba - Jelenia Góra. Ma na swym koncie również śmiertelne żniwo, którego ofiarą padają głównie nieroztropni turyści schodzący (np. dla obmycia rąk) do jej koryta. Rzeka potrafi być ryczącą kipielą, a jaką posiada siłę można poznać po znoszonych z gór głazach, leżących na jej dnie. W środkowym biegu czyli między Szklarską Poręba a Piechowicami rozgrywane są sportowe spływy kajakarstwa górskiego.