00 48 607 200 200

REZERWACJA
Holiday Poland Cheap Holiday in Poland Lower Silesia Holiday

Rzeka Bóbr – wspaniałe miejsce na letni wypoczynek

BÓBR - WSPANIAŁE MIEJSCE NA LETNI WYPOCZYNEJ, MEKKA DLA AMATORÓW SPŁYWÓW

Bobr RiverOkolice rzeki Bóbr stanowią świetne miejsce na letni wypoczynek. Piękne, zielone tereny, szum wody i piaszczysta plaża - cóż więcej potrzeba do szczęścia.

Okolice Bobru oferują Państwu zieleń, czyste, nieskażone powietrze i wyjątkowy klimat, jak również niespotykane widoki. Leśne i górskie ścieżki poprzecinane są licznymi szlakami turystycznymi, takimi jak szlak Zamków Piastowskich, Europejski Szlak Długodystansowy (łączy brzegi Atlantyku z Morzem Czarnym i przebiega przez dwanaście krajów), Euroregionalny Szlak Rowerowy "Dolina Bobru" czy "Via Cervimontana", który zaprowadzi Państwa z Jeleniej Góry aż na koniec świata, czyli do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Jedną z miejscowości wypoczynkowych znajdujących się w dolinie rzeki Bóbr, w okolicach gminy Wleń, są Plichowice. Wieś ta rozpościera się w większości na obszarach leśnych i wodnych - jest to teren Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Jako największą z atrakcji tego regionu traktuje się Jezioro Plichowickie wraz z zaporą wodną, zbudowaną na początku ubiegłego wieku. Zapora w Plichowicach jest drugą co do wysokości zaporą wodną w Polsce i wznosi się na 69 metrów. Okolice Plichowic dają Państwu możliwość wypoczynku, wędkarstwa (wody gminy Wleń obfitują w pstrągi) i uprawiania sportów wodnych.

Jednym z ciekawszych, najpiękniej położonych i najstarszych miast znajdujących się w Dolinie Bobru jest bez wątpienia Wleń. Miasto znajduje się u podnóża Sudetów Zachodnich, w województwie dolnośląskim. Wśród zabudowy odnajdą Państwo neogotycki kościół Świętego Mikołaja biskupa, XIV-wieczny ratusz, imponujące ruiny zamku wleńskiego ( najstarszego zamku na współczesnych ziemiach polskich i pierwszej polskiej warowni o konstrukcji murowanej), z którym wiąże się ciekawa legenda, jakoby rezydująca tam niegdyś wraz z mężem księżna Jadwiga dokonała cudu i rozebrawszy jeden z murów, odkryła pod nim stos złotych monet, które przeznaczyła na wzniesienie kościoła przy zamku. Kościół ten został zburzony w czasie wojny trzydziestoletniej, a potem odbudowany i dziś mogą go Państwo podziwiać, jako kościół Świętej Jadwigi Śląskiej. Oprócz tego zobaczą Państwo Pomnik Gołębiarki, który ma upamiętniać tradycję gołębich targów, odbywających się w mieście w każdą Środę Popielcową, jak również XVII-wieczny Pałac Lenno, barokowy Pałac Książęcy, zabytkowy tunel kolejowy i zabytkowe kamieniczki na wleńskim rynku. W okolicy Wlenia znajduje się rezerwat przyrody "Góra Zamkowa", gdzie mogą Państwo podziwiać wiele roślin chronionych, takich jak na przykład lilia złotogłów, czosnek niedźwiedzi, berberys zwyczajny czy bluszcz pospolity. Aby w pełni nacieszyć się atrakcjami, jakie do zaoferowania ma ta okolica, dobrze zatrzymać się tutaj na dłużej. Nielestno, Wleń i idzie około aż do następnego duże miasto, które można uznać za koniec strefy górskiej, Lwówek Śląski.

Będąc na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze, warto z tego miejsca wybrać się do przepięknie położonego, nad jeziorem Modrym, schroniska "Perła Zachodu". Prowadzi tam przepiękny i doskonale utrzymany spacerowy szlak, który ciągnie się wzdłuż koryta rzeki Bóbr. Na trasie można z bliska przyjrzeć się imponującym formacjom skalnym, napić się wody z "cudownego źródełka", a także wsłuchać się w odgłosy przyrody w specjalnie przygotowanych do odpoczynku miejscach, gdzie znajdują się ławeczki i stoliki wykonane z drewnianych bali. Perła Zachodu to budynek z ponad 85-letnią historią, który jest malowniczo usytuowany tuż nad krawędzią stromego urwiska. Z jego tarasu oraz wieży widokowej, rozpościera się piękna panorama jeziora Modrego z mostkiem i otaczającymi go skałkami. Mieści się tam również restauracja w której można posilić się wspaniałymi specjałami.

Zachęcamy Państawa do zapoznania się z ofertą organizowanych spływów pontonowych na Rzece Bóbr http://www.splyw-bobrem.pl/index.php/splywy-oferta . Proponujemy gościom Gościńca Pod Zielonym Jajem transport do Pławnej (20 min. drogi). Wszyscy Państwo, którzy są zakwaterowani u nas mają rabat na spływy Bobrem. Więcej przydatnych informacji tutaj